ARNOTA FRENO

Posted on Cze 4, 2019

ARNOTA FRENO

Recenzja suplementu diety

Arnota Freno jest wyciągiem z liści Achiote (łac. Bixa orellana). Roślina ta osiąga niekiedy sporą wysokość.  Posiada korę barwy ciemnoszaropopielatej i gęste listowie o jajowatym kształcie w kolorze jasnozielonym.  Peruwiańscy Indianie stosują tą roślinę przy stanach zapalnych, szczególnie narządów płciowych. Według Peruwiańskiego Instytutu Badań Fitoterapii Andyjskiej IPIFA założonego przez polskiego zakonnika i naturoterapeutę ojca Edmunda Szeligę wyciąg posiada działanie antynowotworowe i może być stosowany w profilaktyce raka prostaty. Preparat posiada korzystny wpływa na układ odpornościowy organizmu i chroni organizm, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Korzystnie też wpływa na układ moczowy. Przypisywane są mu również detoksyzujące.

W jego składzie występują głównie karotenoidy, flawonoidy i diterpeny oraz takie subtancje jak bikesynian sodu, bikasagenen, norbiksyna, metylbiksyna, biksagenina, orellina, β-karoten, witaminy A, B, C, kryptoksantyna, ishwaran, flawonoidy: 7-disiarczan apigeniny, 7-disiarczan luteoliny, 8-disiarczan hypoletyny, mono- i sekswiterpeny, glukozyd apigeniny, białka, węglowodany, tłuszcze, wapń, żelazo, fosfor. olejek eteryczny, kwas salicylowy, treonina, taniny (w tym kwas tormentilowy) oraz pektyny.

Roślina służy Indianom jako składnik mazidła odstraszającego moskity. Mazidło powstaje w wyniku roztarcia nasionek arnoty właściwej i wymieszaniu ich z tłuszczem zwierzęcym. Wykorzystywany jest też  czerwony barwnik zawarty w nasionach. Nadawano mu różne nazwy lokalne, nie tylko achiote, ale też onoto, uruku. Smarowano nim skórę. Nic dziwnego, że konkwistadorzy docierający do Ameryki Południowej nazywali lokalnych tubylców czerwonoskórymi.

Z nasion rośliny uzyskuje się nadal pomarańczowo-czerwony naturalny barwnik (biksynę) stosowany w przemyśle spożywczym (margaryna, popcorn, ser żółty), do barwienia ubrań i materiałów oraz produkcji kosmetyków i farb. Biksyna ma bardzo wysoką zawartość witaminy A (ok. 3,2 g na 100 g) oraz  zawiera dużo selenu, magnezu i wapnia.

Jako ciekawostkę można podać, że na obszarach swojego występowania w Ameryce Południowej roślinę sadzi się jako żywopłoty i uprawia dla ozdoby.

Informacja o  preparacie ARNOTA FRENO na stronie producenta Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach:

https://ziola.unadegato.pl/arnota-freno-120-kaps-p-95.html

 

Uwaga: recenzja suplementu diety nie jest jakąkolwiek wskazówką medyczną. Po poradę należy zwracać się indywidualnie do lekarza lub farmaceuty!