CHIŃSKI SPOSÓB NA ZDROWIE

Posted on lip 18, 2021

 

Zazwyczaj, gdy słyszymy o qigongu czy innych pochodzących z Chin systemach profilaktyki zdrowotnej, wyobrażamy sobie, że są to skomplikowane i trudne do opanowania sekwencje ruchów. Tymczasem mieszkańcy tamtego rejonu świata ćwiczą najczęściej proste do wykonania układy, masują ciało i poklepują je wzdłuż kanałów akupunktury, aby pobudzić krążenie energii życia. Ten kto widział jak wyglądają o poranku pełne aktywnych ludzi parki np. w Pekinie,  przyzna mi rację. Podobnie jest z Tradycyjną Medycyną Chińską TCM. Stosowanie na co dzień jej podstawowych zasad i kilku popularnych preparatów przynosi zazwyczaj dobre rezultaty w profilaktyce zdrowotnej.

Czy zastanawialiście się Państwo, jaki jest powód, iż kraje stosujące Tradycyjną Medycynę Chińską (TCM) i akupunkturę znacznie lepiej radzą sobie z pandemią? Wystarczy porównać statystyki nie tylko w Chinach, ale też w Japonii, Korei Południowej, na Tajwanie, w Hongkongu, Singapurze i Wietnamie.

Dlaczego ludzie na całym świecie ćwiczą qigong, tai chi, praktykują medytację chan, stosują feng shui i wiele innych technik Dalekiego Wschodu sprzyjających zdrowiu, harmonii i rozwojowi wewnętrznemu? W tamtym kręgu kulturowym to część stylu bycia i rozpowszechniona praktyka przynosząca wymierne efekty. Warto, abyśmy spróbowali ją również zastosować. Moja publikacja CHIŃSKI SPOSÓB NA ZDROWIE może stać się pomocna w tym zakresie.

Książka przedstawia różne formy chińskiej sztuki zdrowego życia, od feng shui po ćwiczenia energetyzujące i tradycyjne zalecenia profilaktyczne TCM (w tym wykorzystanie ziół i grzybów), także w zakresie przezwyciężania następstw Covidu. Znajdują się w niej praktyczne wskazówki, jak Europejczyk XXI wieku może wykorzystać wspaniałą wiedzę Chińczyków we współczesnych realiach. Kiedyś modne, a dziś nieco zapomniane Feng shui daje możliwość takiego ukształtowania środowiska wokół nas, aby żyło się nam harmonijnie i zdrowo. Zastosowanie kilku podstawowych zasad, które opisuję, łatwe jest dla każdego czytelnika.

Również przedstawione w tej publikacji zestawy prostych ćwiczeń zapewniają odpowiednią energetyzację organizmu. W ten sposób, poprzez działania dotyczące otoczenia człowieka (feng shui), jak i bezpośrednio jego ciała oraz umysłu (dieta, akupresura, masaż, qigong, medytacja), możemy stworzyć optymalne warunki do życia. Opisane są także najpopularniejsze chińskie symbole i talizmany przyczyniające się do zwiększenia biowitalności.

Ta sześćdziesiąta pozycja w bibliografii powstała w wyniku moich wieloletnich  fascynacji tradycjami Państwa Środka. Publikacja została tak pomyślana, aby ukazać praktyczne aspekty dawnej wiedzy w sposób łatwy do wykorzystania współcześnie.  Być może jej lektura zainspiruje Państwa do zastosowania ciekawych rozwiązań sprzyjających zdrowemu życiu.

CHIŃSKI SPOSÓB NA ZDROWIE dostępny jest w Internecie oraz większych księgarniach stacjonarnych. Książkę można też zamówić na stronie Wydawnictwa KOS:

 

https://www.kos.com.pl/chinski_sposob_na_zdrowie_matela_kos.html

 

Leszek Matela, Chiński sposób na zdrowie, Wydawnictwo KOS, Katowice 2021, ISBN 978-83-7649-235-3