Elektroakupunktura do użytku domowego i praktyki terapeutycznej

Posted on maj 31, 2021

 

Recenzja Leszka Mateli

Stosowanie akupunktury wymaga sporo wiedzy i doświadczenia. Specjaliści od tej dziedziny terapii potrafią pomóc w wielu przypadkach, z którymi medycyna zachodnia słabo sobie radzi. Chodzi np. o leczenie bólu, rwy kulszowej, niektórych form alergii, nałogów oraz licznych chorób przewlekłych. Mimo wykształcenia przez prof. Zbigniewa Garnuszewskiego i jego następców sporego grona lekarzy i fizjoterapeutów o specjalności akupunktura, dostęp do tego rodzaju leczenia jest w Polsce ciągle dość ograniczony. Szansą jest nowoczesna elektroakupunktura łącząca sprawdzoną od tysięcy lat w Chinach technikę pobudzania punktów bioaktywnych na kanałach przepływu energii z leczniczym wykorzystaniem prądu elektrycznego o niskiej mocy. Tę drugą metodę stosuje się powszechnie w fizykoterapii, rehabilitacji i medycynie uzdrowiskowej.

Niewątpliwą zaletą elektroakupunktury jest fakt, że prąd elektryczny stymuluje obszar znacznie większy, niż samo miejsce, do którego dotyka elektroda. Natomiast przy nakłuciu igłami wymagana jest daleko idąca precyzja.  Wykorzystywany w zabiegach prąd posiada zmienne natężenie najczęściej w zakresie 10-500 µA, o napięciu nie przekraczającym 5V i częstotliwości 10 Hz. Kiedy stosuje się wyższą częstotliwość, wówczas zabieg powinien trwać znacznie krócej.

W trakcie nieinwazyjnego zabiegu elektroakupunktury pacjenci odczuwają jedynie lekkie mrowienie wywołane przez przepływający prąd, natomiast nakłuwanie punktów igłami może spowodować powstanie w tych miejscach siniaków lub niewielkich krwawień, jeśli igła uszkodzi naczynie krwionośne. Brak nakłuć posiada też znaczenie w przypadku pacjentów, którzy źle reagują na wbijanie igieł.

Wydawnictwo Vital z Białegostoku opublikowało niedawno książkę Elektroakupunktura do użytku domowego i praktyki terapeutycznej. Jej autorem jest niemiecki terapeuta i ekspert z dziedziny medycyny ludowej dr Günter Harnisch. Dzięki tej książce dowiesz się jakie dobroczynne działanie niesie ze sobą stosowanie elektroakupunktury. Co istotne, publikacja ta jest adresowana nie do wąskiej grupy specjalistów, ale do szerokiego grona czytelników, którzy chcieliby zastosować ten rodzaj terapii w domowym zaciszu. Autor przekonuje nas, że jest ona bezpieczna i umożliwia usunięcie bądź znaczne złagodzenie  takich dolegliwości jak:

– alergie,

– astma,

– artretyzm,

– ból głowy (również migrenowy),

– trądzik,

– depresja,

– grypa i gorączka,

– menopauza,

– wzdęcia,

– katar (w tym sienny),

– nadciśnienie,

– osteoporoza,

– reumatyzm,

– rwa kulszowa,

i wiele innych.

Książka zawiera leksykon samoleczenia z opisanymi  poszczególnymi schorzeniami oraz punktami na ciele, który należy stymulować za pomocą urządzenia do elektroakupunktury. Prócz tego dr Harnisch przedstawia dodatkowe środki zaradcze w celu pozbycia się dolegliwości. Omawia też nieliczne przeciwwskazania. Dzięki ilustracjom szczegółowo poznamy punkty  akupunkturowe. Publikacja zawiera też poręczny dodatek z rysunkami wspomnianych punktów, który można nosić przy sobie.  Pozostaje tylko zakupić sobie atestowany autopunkter oferowany w Internecie przez wielu producentów sprzętu medycznego. Reasumując lektura publikacji niemieckiego terapeuty jest ciekawym i  praktycznym wademekum elektroakupunktury mogącym zainteresować każdego czytelnika dbającego o zdrowie.

Informacja o książce na stronie wydawcy:

https://wydawnictwovital.pl/wydawnictwo/ksiazki/terapie/akupunktura/elektroakupunktura-do-uzytku-domowego-i-praktyki-terapeutycznej-bezbolesna-i-bezpieczna-metoda-samouzdrawiania/

dr Günter Harnisch, Elektroakupunktura do użytku domowego i praktyki terapeutycznej. Bezbolesna i bezpieczna metoda samouzdrawiania, Wydawnictwo Vital. Białystok 2020, ISBN: 978-83-8168-411-8