KONIE I OBSERWACJA PRZYRODY W PRZEPOWIADANIU PRZYSZŁOŚCI U SŁOWIAN

Posted on sie 4, 2020

KONIE I OBSERWACJA PRZYRODY W PRZEPOWIADANIU PRZYSZŁOŚCI U SŁOWIAN

Leszek Matela, autor książki SŁOWIAŃSKIE KORZENIE. Odkryj tradycje przodków

 Unikalny dla naszych przodków zwyczaj przepowiadania przyszłości  z zachowań konia, nie był nigdzie tak popularny jak wśród Słowian, choć wcześniej znano go w różnych zakątkach świata. Zwierzę mogło posiadać różną maść. W Arkonie na Rugii, przy świątyni Świętowita wykorzystywano do tego celu konia białego, z kolei przy świątyni Trygława w Szczecinie hodowano konia czarnego. Podobnie było w innych sanktuariach. Słowiańscy pielgrzymi  przybywali do takich przybytków nie tylko po to, aby pokłonić się bogom, prosić o łaski i dziękować, ale również, by uzyskać dzięki przepowiedni konkretną poradę i wskazówkę, za co z pewnością składali osobne datki.

Wiemy również, że za pomocą konia wróżono przed wyprawami wojennymi i dłuższymi rejsami morskimi. Kapłan wbijał najpierw kilka par włóczni lub mieczy w ziemię, a następnie wyprowadzał zwierzę, które miało przejść między nimi nie potrąciwszy niczego. Niekiedy obserwowano także czy koń przekracza przeszkody prawą nogą, co uchodziło za pomyślną wróżbę. Zdarzało się, iż przepowiednię uznawano za ważną  dopiero wtedy, gdy po raz drugi dała taki sam wynik.

 

Niektóre świątynie były bardzo bogate, np. w Arkonie, Radogoszczy, a nawet w Szczecinie, gdyż uważano za obowiązek pozostawiać w nich, prócz zwyczajowych darów, także część łupów wojennych.

 

Wierzono też, że na świątynnym koniu bóg jeździ czasem na nocne walki. W niektórych źródłach można znaleźć informację, że zdarzało się, iż zwierzę było nad ranem brudne i obłocone, choć pozostawało zamknięte w stajni od wieczora.

 

Prócz obserwacji  zachowania świątynnego konia, które było jakby najwyższą i najbardziej uroczystą formą mantyki, stosowano też inne metody. Należały do nich m.in.: wróżenie z ręki, wosku i ołowiu, ognia i wody. Odczytywano przyszłość ze snów, z rzucanych losów, z głosów i lotu ptaków, z analizy zachowania zwierząt, chmur, wschodów i zachodów Słońca oraz  Księżyca, ze sposobu wchodzenia i wychodzenia ludzi z pomieszczenia, z ubywania soli czy napoju w pucharach ustawionych przed wyobrażeniem bóstwa. Stosowano też na użytek domowy bardziej wyrafinowane metody jak rozrzucanie białych i czarnych patyczków, a później ich zbieranie. Jeśli na końcu pozostał kołeczek czarny, oznaczało to wróżbę niepomyślną, natomiast  biały – pomyślną.

Warto zapoznać się ze spuścizną naszych przodków. Odkryj ich wiedzę, osiągnięcia  i zwyczaje. Pomoże Ci w tym moja książka:

SŁOWIAŃSKIE KORZENIE. Odkryj tradycje przodków

http://leszekmatela.com/slowianskie-korzenie-poznaj-tradycje-przodkow/

Poznajemy w szkole ciekawą mitologię  Greków i Rzymian, ale co wiemy o naszych rodzimych??? Wstyd nie wiedzieć nic o niej!