Krzysztof Błecha i Iwona Wawer – Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia

Posted on kw. 23, 2013

Krzysztof Błecha i Iwona Wawer – Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia

Książka PROFILAKTYKA ZDROWOTNA I FITOTERAPIA to niezwykle unikalna i cenna publikacja prezentująca w nowoczesny sposób tematykę profilaktyki zdrowotnej, suplementów diety, żywności funkcjonalnej i leków roślinnych w oparciu o najnowsze badania naukowe. Jedyne tego typu całościowe kompendium, które się ukazało w języku polskim. Jej autorami są prof. Iwona Wawer, kierownik Zakładu Chemii Fizycznej na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wybitna specjalistka od suplementów diety i badań związków biologicznie czynnych izolowanych z roślin z zastosowaniem spektroskopii NMR i EPR oraz Krzysztof Błecha, lekarz medycyny o kilku specjalizacjach, a jednoczenie znakomity zielarz, terapeuta manualny i dyrektor Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza oraz zasłużonej firmy zielarskiej Bonimed.

Nawet najbardziej perfekcyjna naturalna dieta nie jest w stanie zapewnić nam dostarczenia absolutnie wszystkich potrzebnych składników odżywczych, tym bardziej, że wiele jej elementów jest niestety przemysłowo przetworzonych. Dlatego naukowcy polecają w odżywianiu stosowanie tzw. żywności funkcjonalnej i suplementów diety oraz korzystanie z fitoterapii. Żywność funkcjonalna składa się z naturalnych składników posiadających udokumentowany klinicznie, pozytywny efekt prozdrowotny. Z kolei suplementy diety to substancje odżywcze uzupełniające zwykłą dietę o witaminy, minerały, mikroelementy i inne składniki przynoszące dodatkowe korzyści zdrowotne. Aby efekt był pełny, zaleca się stosowanie także ziół i preparatów ziołowych. Takie podejście zapewnia holistyczną profilaktykę zdrowotną opartą na bogactwie naturalnych składników i roślin. Jej stosowanie pomaga również w eliminacji negatywnego wpływu zanieczyszczonego środowiska na nasze zdrowie.

Krzysztof Błecha i Iwona Wawer ilustrują swoją książkę licznymi kolorowymi diagramami i tabelami w sposób przejrzysty przedstawiającymi działanie różnych roślin leczniczych. W ich pracy możemy znaleźć praktyczne informacje dotyczące poszczególnych składników roślinnych, suplementów diety oraz dietetycznych środków spożywczych. Jednocześnie autorzy podkreślają, iż suplementy diety powinny pozostać tym, co sugeruje ich nazwa, a więc uzupełnieniem odpowiedniego odżywiania się. Nie dajmy poddać błędnemu przekonaniu, że można jadać niezdrowo i byle co, aby tylko łykać regularnie „cudowne” tabletki z suplementami. Uchronić od chorób mogą dopiero: odpowiednie odżywianie się na co dzień, uzupełniane diety suplementami, stosowanie fitoterapii i zdrowy tryb życia. Prof. Wawer popularyzuje od dłuższego czasu łatwo dostępny w Polsce skarb zdrowotny jakim jest aronia. Posiada one rekordowe ilości antyoksydantów, a jednocześnie może być stosowana regularnie przez dłuższy czas bez ograniczeń. Co ciekawe, nasz kraj jest prawdziwym potentatem w produkcji aronii. Owoce i naturalny sok aronii czarnoowocowej można polecić zwłaszcza w terapii nadciśnienia, arteriosklerozy, kataru żołądka, hemoroidów i chorób naczyń włosowatych. Naturalna witamina P zawarta w owocach aronii może być bardzo przydatna jako środek zapobiegawczy i leczniczy przeciw szkodliwemu działaniu promieniowania na organizm ludzki. Oprócz witaminy P owoce aronii zawierają witaminy: C, PP, B2, B6, E i karotynę (prowitaminę A). Aronia znakomity środek profilaktyczny w licznych chorobach od nowotworów po zwykłe przeziębienia.

Krzysztof Błecha, wieloletni współpracownik zielarza ojca Grzegorza Sroki (1930-2006), kontynuuje dzieło słynnego zakonnika. W firmie Bonimed przez niego założonej i kierowanej powstało ponad 60 oryginalnych produktów zielarskich, które cieszą się wielkim uznaniem pacjentów, a takie preparaty jak np.: Gastrobonisol, Kardiobonisol, Klimaktobon, Apibon, Anginbon. Artrobon, Urobon, Vitalbon, Hepatobon, Nefrobonisan, Vernikabon czy Bonimele są prawdziwym hitem na rynku.

Jak opisują autorzy PROFILAKTYKI ZDROWOTNEJ I FITOTERAPII, można za pomocą odpowiedniego odżywiania, surowców roślinnych i suplementów diety zapobiec powstawaniu wielu uciążliwych chorób, a nawet je skutecznie leczyć. I tak np. zmiany diety mogą zapobiec około 75% przypadków raka żołądka, okrężnicy i odbytnicy i ok. 55% przypadków raka piersi. Co ważne, dieta bogata w owoce i warzywa zmniejsza poziom oksydacyjnych uszkodzeń DNA. Profilaktykę przeciwnowotworową wiąże się ze stosowaniem ekstraktów roślinnych zawierających przede wszystkim flawonoidy i karotenoidy. Szczególnie polecane są winogrona, czarne jagody i aronia, jabłka, żurawina, amerykańska borówka, czarny bez oraz czarnuszka siewna, soja (genisteina), pomidory (likopen), a nawet czerwone wino, zielona herbata czy kawa naturalna spożywane w odpowiednich ilościach. [Czerwone wino to jedna lampka dziennie w przypadku kobiet i dwie lampki, jeśli chodzi o mężczyzn.] Dieta i suplementy mają kluczowe znaczenie w profilaktyce i zwalczaniu chorób układu krążenia. W połączeniu z odpowiednią aktywnością ruchową oraz stosowaniem ziół można uzyskać znakomite rezultaty. Autorzy książki szczególnie polecają: kwiatostan i owoc głogu, liść miłorzębu japońskiego, korzeń żeń-szenia, czosnek, zielona herbata, owoce winogron i aronii, a dla z łagodzenia napięć emocjonalnych i stresu: ziele serdecznika, korzeń kozłka, szyszki chmieli, liść melisy. Natomiast z suplementów do wspomagania terapii układu krążenia służą przede wszystkim koenzym Q10, magnez oraz witaminy B1, E i C. Z kolei dla zdrowych oczu w epoce komputerów i telewizji zalecana jest kapusta włoska, szpinak, brokuły, zielony groszek, dynia, papryka, kukurydza, kiwi, winogrona.

Te i inne zalecenia możemy znaleźć w PROFILAKTYCE ZDROWOTNEJ I FITOTERAPII Krzysztofa Błechy i Iwony Wawer. Każdy dbający o zdrowie powinien sięgnąć po tę pozycję i starać się w praktyce wykorzystać zawarte w tej książce rady, tym bardziej, iż oparte są one o najnowsze prace badawcze.