Ku zdrowiu poprzez dietę

Posted on lip 21, 2021

 

Recenzja książek Leszka Mateli

Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, jak ogromną rolę dla zachowania i przywrócenia zdrowia odgrywa nasz codzienny jadłospis. Wydawnictwo Vital z Białegostoku publikuje na ten temat sporo książek. Chciałbym zwrócić uwagę na dwie z nich, które ukazały się niedawno.

Pierwszą jest KOMPLETNA DIETA PRZECIWZAPALNA Leslie Langevin. Jej autorka, amerykańska dietetyczka przekonuje czytelników, że stanom zapalnym można zapobiegać dzięki zmianie sposobu odżywiania. Zwraca uwagę na jeden stosunkowo mało znany czynnik, a mianowicie nietolerancję histaminy i związane z tym dolegliwości (w tym tzw. zespół aktywacji komórek tucznych MCAS), reumatoidalne zapalenie stawów, a także stany zapalne pęcherza moczowego i jelit). Jak twierdzi, swoją wiedzę opiera o zebrane materiały naukowe oraz własne doświadczenia z tymi dolegliwościami. W książce znajdziemy ponad 100 przepisów na bezglutenowe dania o niskiej zawartości histaminy pomocne przy dolegliwościach jelitowych, alergiach, egzemach i przewlekłym zmęczeniu. Według Langevin, zmniejszając ilość histaminy, wpłyniemy korzystnie na wyeliminowanie stanów zapalnych. Dietetyczka proponuje ograniczyć spożywanie konserw rybnych, sera, peklowanej wieprzowiny i kiełbasy. produktów fermentowanych, sosów rybnych, czerwonego wina i kiszonej kapusty. Sugeruje, aby w to miejsce wprowadzić do jadłospisu świeże produkty i unikać pokarmów dojrzewających i fermentowanych. W diecie powinny przeważać rośliny strączkowe, świeże, chude mięso i ryby, owoce, bezglutenowe zboża, zioła, oliwę z oliwek, nasiona i warzywa. Propaguje, aby na naszym stole regularnie zagościły bazylia, cebula, czarnuszka, czarny ryż, czosnek, imbir, kurkuma mięta pieprzowa, olej kokosowy, oregano, pietruszka, rozmaryn, rukiew wodna i tymianek, chude mięso i ryby, owoce, nasiona oraz warzywa. Natomiast zakazane są przede wszystkim cukry rafinowane, czerwone mięso i produkty przetworzone. Powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że celem autorki nie jest eliminacja histaminy, ale zmniejszenie stanów zapalnych. Jadłospis też powinien być ustalany indywidualnie w oparciu o wskazania lekarza czy dietetyka, który zna stan naszego organizmu.

Drugą z ważnych publikacji dotyczących dietetyki wydanych przez wydawnictwo Vital jest: WYLECZ REFLUKS I ZGAGĘ PRAWIDŁOWĄ DIETĄ. 100 prostych przepisów diety antyrefluksowej autorstwa Jonathana Aviva i  Samara Kaufmann Aviv. Pierwszy z wymienionych jest otolaryngologiem, chirurgiem oraz twórcą   ośrodka zajmującego się chorobami uszu, nosa i gardła – The Voice and Swallowing Center. Opatentował unikalne urządzenie umożliwiające diagnozę problemów z przełykaniem bez użycia rentgena. Współautorką jest jego żona, psycholog, a jednocześnie pacjentka doktora, która opracowała specjalny jadłospis zaczynając od wypróbowania go na sobie. Zaproponowane działania mające na celu zapobieganiu refluksowi, zgadze (nadkwasocie), chorobie refluksowej przełyku (GERD),  polegają na wyeliminowaniu produktów kwasotwórczych, zrezygnowaniu z wyrobów przetworzonych i smażonych, spożywaniu produktów o pH 5 i wyższym. Cennym składnikiem tej książki jest, jak sądzę, zestawienie żywności według odczynnika pH. Pozwala to na ocenę kwasowości i zasadowości pożywienia i napojów na podstawie obecnych w nich jonów, a jej zakres wynosi od 0 do 14. Produkty o pH mniejszym niż 7 mają charakter kwasowy, większym niż 7 charakteryzuje odczyn zasadowy.  Można dowiedzieć się, że bardzo cennym elementem jadłospisu zasadowego będzie np. kalafior, cukinia, szpinak czy brokuły, awokado, arbuz i melon, imbir, por, burak, fasola czarna, jajka, mleko migdałowe. Aby uniknąć monotonii spożywanych produktów Samara Kaufmann Aviv podaje aż 100 przepisów pogrupowanych w różnych rodzajach posiłków i przekąsek. Oczywiście prócz korekty nieprawidłowych nawyków żywieniowych, warto zadbać o właściwą wagę ciała, zrezygnować z palenia tytoniu i nadużywania alkoholu oraz zapewnić odpowiednią aktywność ruchową. Wszystko to przyczyni się do uzyskania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Z pewnością warto zapoznać się z tą pozycją nie zaniedbując przy tym właściwej porady medycznej i konsultacji dietetycznej, gdy występują wspomniane dolegliwości.

Informacje o omawianych książkach na stronie wydawcy:

https://wydawnictwovital.pl/wydawnictwo/ksiazki/zdrowie/choroby/kompletna-dieta-przeciwzapalna-ponad-100-uzdrawiajacych-przepisow-na-bezglutenowe-dania-o-niskiej-zawartosci-histaminy-pomocne-przy-dolegliwosciach-jelitowych-alergiach-egzemach-i-przewle/

 

https://wydawnictwovital.pl/wydawnictwo/ksiazki/zdrowie/choroby/wylecz-refluks-i-zgage-prawidlowa-dieta-100-prostych-przepisow-diety-antyrefluksowej/