Leczenie rumiankiem

Posted on Gru 2, 2020

Leczenie rumiankiem

Rumianek należy do najbardziej popularnych ziół w Polsce. Zdawałoby się, że każdy wie, jak go przygotować, stosować i na jakie dolegliwości jest przydatny. Niestety tak nie jest i nasza wiedza o tej roślinie jest dość zdawkowa. Lektura książki Lidii Kostiny LECZENIE RUMIANKIEM wydanej przez Wydawnictwo KOS w Katowicach pomoże nam te braki uzupełnić. Ten popularny produkt zielarski znajduje bardzo szerokie zastosowanie.  To nie tylko środek przeciwko zapaleniu przewodu pokarmowego i przy przeziębieniu. Ma też m.in. działanie żółciopędne, rozkurczające mięśnie gładkie, przyspieszające gojenie ran, przeciwbakteryjne i pobudzające przemianę materii w skórze.

Dzięki zawartości chamazulenu, oraz bisabololu hamuje wzrost rozwoju bakterii i grzybów, dzięki czemu rumianek stosowany jest z powodzeniem jako okład lub składnik maści na trudno gojące się rany, oparzenia słoneczne, owrzodzenia oraz oparzenia termiczne pierwszego, jak i drugiego stopnia.

W jego kwiatach oprócz witamin, minerałów i olejków eterycznych, flawonoidów czy substancji przeciwalergicznych można znaleźć też fitosterole, fenolokwasy, spiroeter, garbniki katechinowe, poliacetyleny, cholinę, związki kumarynowe i śluzowe oraz sole mineralne. Dzięki tak bogatemu składowi rumianek ma wiele właściwości leczniczych.

W książce znajdziemy szczegóły dotyczące przepisów i sposobów jego parzenia, stare przepisy ze spiżarni znachorów, wiele receptur z rumiankiem. Łącznie ponad 160 zaleceń i porad. Autorka uświadamia nam na podstawie badań, iż rumianku nie można gotować, a jedynie zaparzać. Proces gotowania jest niekorzystny, ponieważ powoduje rozpad chamazulenu, ważnego środka aktywnego rośliny.

To co proste, powszechnie dostępne, tanie i naturalne jest często bardziej godne polecenia niż wyrafinowane leki zwłaszcza syntetyczne. Dlatego polecam lekturę tego swego rodzaju kompendium wiedzy o rumianku.

Leszek Matela    

Informacje o książce na stronie Wydawnictwa KOS:

https://www.kos.com.pl/leczenie_rumiankiem_lidia_kostina_wydawnictwo_kos.html