NIEZWYKŁE WŁAŚCIWOŚCI PIWONII

Posted on lis 14, 2018

Recenzja suplementu diety

 

Okazuje się, że piwonia biała (Paeonia lactiflora Pallas) to nie tylko ozdoba przydomowych ogródków, ale również roślina lecznicza. W niektórych krajach nazywano ją kwiatem świętego Jerzego lub różą zielonoświątkową. Hipokrates i św. Hildegarda używali korzenia piwonii przy zaburzeniach trawiennych. Z kolei Paracelsus polecał go w leczeniu padaczki oraz jako środek pobudzający miesiączkowanie, czyszczący krew, wzmacniający serce i moczopędny. Ziele stosuje się w tradycyjnej medycynie chińskiej od ponad 1200 lat.

Działająca w Niemczech w latach 1978-94 tzw. Komisja E, będąca interdyscyplinarnym zespołem ekspertów od ziołolecznictwa, odnotowała w swojej monografii z 1988 r., iż kwiaty tej rośliny stosuje się m.in.  przy schorzeniach skóry, błony śluzowej, hemoroidach, artretyzmie, nieżytach dróg oddechowych oraz jako składnik mieszanek w nieżytach żołądka, zaburzeniach nerwowych i sercowych. Natomiast jej korzenie znalazły w medycynie ludowej zastosowanie  w przypadku skurczy układu pokarmowego, reumatyzmu,  neurastenii i nerwobólach, migrenie, schorzeniach sercowych, naczyniowych i alergicznych. Ponadto traktowano je jako środek wzmacniający organizm i używano do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia rumieniowatego, zapalenia wątroby, bolesnego miesiączkowania, skurczów mięśni oraz gorączki.

W latach 80-tych XX w. zaczęto prowadzić badania naukowe prozdrowotnych właściwości piwonii. Choć nie zdołano jeszcze znaleźć jednoznacznych dowodów na ugruntowane działanie terapeutyczne, pojawiły się doniesienia o możliwościach zastosowaniu szczególnie w przypadku chorób o podłożu autoimmunologicznym.

Chińska Agencja Leków i Żywności już w 1998 roku zezwoliła na wprowadzenie na rynek preparatów z korzeniem piwonii jako produktów korzystnie modyfikujących przebieg chorób reumatoidalnych.

Prawdopodobnie działanie terapeutyczne surowca wynika z obecności glukozydów (organicznych związków z grupy glikozydów zawierających w cząsteczce glukozę). W korzeniu piwonii lekarskiej dominuje peoniflorin. W terapii i suplementacji diety prócz odwarów wodnych używa się ekstraktów wodno-alkoholowych z korzenia piwonii określanych jako TGP (Total Glucosides of Peony). W 2011 r. pojawiło się doniesienie naukowe, iż  ekstrakt TGP działa przeciwzapalnie poprzez hamowanie nadmiernej odpowiedzi immunologicznej. Ponadto w dostępnych publikacjach z ostatnich lat opisywane jest terapeutyczne zastosowanie tej rośliny w reumatoidalnych schorzeniach narządu ruchu, ale i w innych chorobach o podłożu autoimmunologicznym np. w chorobie  Hashimoto.

Lek. med. Krzysztof Błecha z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza opracował suplement diety o nazwie Peobon, w skład którego wchodzą prócz ekstraktu z korzenia piwonii białej różne mikroelementy. Mangan i miedź pomocne są w utrzymaniu zdrowej tkanki łącznej, ostatni z wymienionych składników zwiększa również wydolność organizmu, wspomaga procesy absorpcji żelaza, uczestniczy w syntezie kolagenu dającego skórze elastyczność oraz wzmacniającego włosy. Z kolei cynk prócz tego, że niezbędny jest w wytwarzaniu kolagenu i syntezie białek, goi rany, poprawia sprawność umysłu i skraca czas przeziębienia. Natomiast żelazo chroni przed anemią, zwiększa odporność, zapobiega zmęczeniu. Peobon polecany jest przede wszystkim do wspomagania układu immunologicznego, do ochrony organizmu przed stresem oksydacyjnym oraz przy chorobach zapalnych stawów i kręgosłupa.

Informacje o preparacie:

https://bonimed.pl/pl/sklep/skora/peobon-suplement-diety-1.html

 

Bibliografia:

– Krzysztof Błecha, Korzeń piwonii białej w leczeniu chorób narządu ruchu o podłożu autoimmunizacyjnym, Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza

– Krzysztof Błecha, Dieta w chorobie Hashimoto: https://bonimed.pl/pl/artykuly/zdrowie-kobiety/dieta-w-chorobie-hashimoto

– Krzysztof Błecha, Czy da się zatrzymać czas? Rola ziół w hamowaniu procesu starzenia się organizmu, Monografia  z V Zielarskiej Konferencji Kobiet, Warszawa 2016:

http://www.drblecha.pl/index.php/2015-01-28-12-02-41/145-czy-da-sie-zatrzymac-czas-rola-ziol-w-hamowaniu-procesu-starzenia-sie-organizmu

Uwaga: recen­zja suple­mentu diety nie jest jaką­kol­wiek wska­zówką medyczną. Po poradę należy zwra­cać się indy­wi­du­al­nie do leka­rza lub farmaceuty!