Osho – Dhammapada: Droga Buddy

Posted on Gru 3, 2020

Osho – Dhammapada: Droga Buddy

Osho, znany też wcześniej jako Bhagwan Shree Rajneesh, był nauczycielem duchowości żyjącym w latach 1931-1990. Pochodził z rodziny wyznawców dżinizmu. Po ukończeniu studiów na wydziale filozofii w Sagarze został profesorem tej dziedziny wiedzy na uniwersytecie w Dżabalpurze.  Od 1962 r. zakładał centra medytacji w Indiach. Był postacią na wskroś niekonwencjonalną. W 1968 r. wygłosił serię wykładów, w których ostro krytykował stosunek hinduskiego społeczeństwa do miłości i seksu, nawołując jednocześnie do zaakceptowania seksualności oraz do pełnej wolności w tej kwestii. Krytykował też instytucję zinstytucjonalizowanej religii, jak i funkcje kapłaństwa, przez co naraził się różnym przywódcom religijnym.  Od 1974 r. nauczał we własnym aśramie w Punie.  W latach 1981-86 przebywał w ośrodkach w Stanach Zjednoczonych, po czym wydalony przez tamtejsze władze powrócił do Indii, gdzie działał aż do śmierci w 1990 r. Jego wykłady były zapisywane przez uczniów i później ukazywały się w formie książkowej.

W swoim przekazie stawiał na indywidualną duchowość i osobiste doświadczenie religijne odrzucające systemy wiary. Żadna filozofia nie jest w stanie wyrazić pełnej prawdy i liczy się tylko praktyka bycia świadomym prowadząca do oświecenia – twierdził.

Dhammapada składa się z 423 wersów podzielonych na 26 rozdziałów i zawiera zbiór moralnych mów Buddy, stanowiący podstawę jego nauki. Osho wybrał przekaz Oświeconego jako punkt wyjścia do swoich rozważań. Podaje różne przykłady z życia, przytacza mniej lub bardziej składne anegdoty i dowcipy dla rozluźnienia atmosfery oraz odejścia od napuszonej dydaktyki. Odpowiada też na pytania uczniów dotyczących konkretnych aspektów pracy nad sobą.

Wydawnictwo KOS opublikowało już wcześniej kilka książek, w których przedstawiona jest droga duchowości Osho, a wśród nich m.in.: Sutrę serca, Oświecenie zwyczajnego człowieka, Techniki medytacji, Ewangelię Tomasza, Wedantę, Księgę mądrości, Tantrę, Mądrość piasków i Psychologię ezoteryki. Z pewnością książki mistrza można polecieć każdemu, kto interesuje się duchowością i lubi barwny język Osho pełen niekonwencjonalnych odniesień.

Leszek Matela

Informacja o książce na stronie Wydawnictwa KOS:

https://www.kos.com.pl/osho_dhammapada_droga_buddy_kos.html