SŁOWIAŃSKI ŁAPACZ SNÓW

Posted on cze 11, 2020

Nasi przodkowie posiadali unikalne metody odpędzania złych mocy i energii. W tym celu w rogach chat ustawiano brzozowe miotły. Wykonywano też specjalne stroiki ze słomy zwane pająkami.  Umieszczano je zarówno na środku izby i przyczepiano do sufitu, przytwierdzano w pobliżu okna (blokowanie złych energii napływających z zewnątrz), jak też zwieszano przy łóżku (powstrzymywanie złych snów i zmór sennych). Takie ozdoby, nieraz bardzo wymyślne i dekoracyjne, stosowano na terenach Polski od niepamiętnych czasów aż do połowy  XX wieku. To ciekawy, nie tylko dla badaczy etnografii, zwyczaj ludowy.

Czy używanie wspomnianych dekoracji było czymś zabobonnym i irracjonalnym? Otóż niekoniecznie. Współcześnie wiemy, że oddziaływanie stroika wiąże się zarówno z właściwościami słomy, jak i energią kształtu. Jej źdźbła stanowią rodzaj rezonatora skupiającego pozytywne energie kosmiczne i tworzą tarczę ochronną przed niepożądanymi wpływami. Powieszony przy łóżku, pełni rolę tzw. łapacza złych snów. Można to wytłumaczyć w ten sposób, że dzięki swojej formie wpływa korzystnie na podświadomość śpiącego w pobliżu człowieka.  Wiemy, że na tym polega promieniowanie kształtów i symboli. Stroiki tworzono najczęściej w postaci kul, żyrandoli i graniastosłupów. Wykonywano je nie tylko ze słomy, ale też piór, włóczki, kolorowych bibułek, papierków oraz płótna. Wszystko zależało od zdolności ich twórców, ich intuicji i zmysłu artystycznego.

Nasze rodzime pająki to przejaw sztuki ludowej, o której nie powinniśmy zapominać. Bowiem bogactwo tradycji z przeszłości jest źródłem naszej dzisiejszej tożsamości.

O różnych formach i odpowiednikach słowiańskiego feng shui, czyli sztuki aranżacji przestrzeni, piszę m.in. w mojej książce SŁOWIAŃSKIE KORZENIE. Odkryj tradycje przodków.

 

http://leszekmatela.com/slowianskie-korzenie-poznaj-tradycje-przodkow/