SŁOWIAŃSKIE ODPOWIEDNIKI FENG SHUI

Posted on kw. 11, 2023

 

Do najważniejszych cech naszych przodków należało głębokie poszanowanie przyrody. Dostrzegali subtelne energie otoczenia i tak wznosili swoje budowle, aby ludziom żyło się zdrowo oraz szczęśliwie. Rodzime metody kształtowania przestrzeni były bardzo bogate i choć posługiwano się różnymi metodami, można cel, jaki im przyświecał, porównać do chińskiego feng shui. Oba systemy dążyły do zapewnienia człowiekowi optymalnych warunków do życia. Słowianie dbali o odpowiednią lokalizację domów, aby znajdowały się one na terenach niezapromieniowanych. Jeśli to okazało się niemożliwe, stosowano naturalne odpromienniki, w tym m.in. kamienie, sienniki z owsa, materace gorczycowe, skóry zwierzęce, kasztany i wiele innych materiałów zapewniających neutralizację szkodliwych energii geopatycznych. Radzono też sobie z subtelnymi radiacjami zagrażającymi człowiekowi. Działanie ochronne były na porządku dziennym. Domostwa dekorowano promieniującymi symbolami i kształtami. Ustawiano remedia we wnętrzach i noszono biżuterię stymulującą biowitalność. Analizując polską sztukę ludową znajdziemy mnóstwo przykładów takich zastosowań. Wspomnę choćby o słomianym pająku, który pełnił funkcję łapacza złych snów, czy pięknych papierowych wycinankach z motywem drzewa życia i Wyraju. W XXI wieku warto z pewnością przyjrzeć się dawnej wiedzy na ten temat. Skorzystajmy z bogactwa, jakie ma nam do zaoferowania zapomniana słowiańska sztuka zdrowego mieszkania.

Promieniujące symbole ochronne

Niegdyś  sądzono, że tylko życie w zgodzie z prawami natury  zapewni człowiekowi zdrowie, szczęście i pomyślność. Aby dostosować się do  praw panujących w przyrodzie, na ogół nie musimy czynić jakichś wielkich  oraz kosztownych przedsięwzięć. By polepszyć niekorzystną bioenergetycznie sytuację, wystarczy czasem właściwie usytuować łóżko czy fotel, posadzić drzewo obok domu, czy ustawić w pokoju akwarium. Niekiedy nawet drobne zmiany w wystroju wnętrza poprawią nasze samopoczucie.

Posiadamy bogate tradycje budownictwa, z którego można czerpać pełnymi garściami. Korzystając z rozwiązań,  które stosowali dawni cieśle, murarze i stolarze, będzie nam się żyło zdrowo oraz ekologicznie. W sukurs przychodzą też nowoczesne systemy energooszczędne uzupełniające dawne technologie.

Nasze tradycje zdrowego budownictwa są bardzo bogate

 Nasi przodkowie byli przekonani, że do tego, aby zdrowo mieszkać, wystarczy wykorzystać boskie prawa rządzące wszechświatem. Tylko wtedy będzie to możliwe. Ładnie to ujął Jan Kochanowski w swoim Psalmie 127, pisząc: Jeśli domu sam Pan nie zbuduje, próżno człowiek się o nim frasuje.

W mojej książce   SŁOWIAŃSKIE SPOSOBY NA ZDROWIE. Metody oparte na tradycjach przodków (wydanej przez Wydawnictwo KOS w Katowicach w 2023 r.)  szczegółowo przedstawione są sposoby, jak zbudować dom i urządzić harmonijnie mieszkanie w oparciu o rodzime tradycje. Zostały też w niej omówione pozostałe słowiańskie filary zdrowego życia: odżywianie, stosowanie ziół, czerpanie energii z biopola drzew, sporządzanie kadzideł oraz terapie ludowe.  Łatwo się przekonać, że są one inspirujące dla nas, ludzi XXI w.

Zapoznaj się też z rodzimym feng shui przedstawionym w moim artykule w Nieznanym Świecie nr 2/2023 oraz z recenzją książki w nr 5/23

Księgarnia- Galeria Nieznanego Świata:

https://nieznany.pl/pl/p/Slowianskie-sposoby-na-zdrowie/14791

 

Informacje o książce na stronie wydawnictwa:

https://www.kos.com.pl/9788376493114_slowiaskie_sposoby_na_zdrowie_matela_leszek_kos.html

 

Informacje o książce na stronie autora:

http://leszekmatela.com/slowianskie-sposoby-na-zdrowie/