Wrocław Ogród Japoński

Posted on lip 30, 2020

WROCŁAW – OGRÓD JAPOŃSKI

Leszek Matela, autor książki „Magiczne wyprawy po Polsce”

Niekoniecznie trzeba jechać, gdzieś daleko, aby zobaczyć coś egzotycznego. Takim miejscem jest Ogród Japoński we Wrocławiu, najpiękniejszy z tego typu kompozycji w Europie.

Ogród Japoński położony jest w Parku Szczytnickim. Wizyta tutaj pomoże nam dostroić się do subtelnych wibracji miejsc mocy, których nie brakuje w stolicy Dolnego Śląska. Ogród został założony w latach 1909-1913 jako część zorganizowanej w mieście Wystawy Stulecia. Inicjatorem jego powstania był orientalista i dyplomata hrabia Fritz von Hochberg. Zatrudnił on do prac japońskiego ogrodnika Araia Mankichiego oraz zarządcę ogrodów rodziny Hochbergów Josepha Anlaufa.  Po latach wymagał renowacji, którą przeprowadzono pod kierunkiem prof. Ikui Nishikawy z Tokio w 1996 i na początku 1997 r. Niestety, niebawem po jej zakończeniu nastąpiła powódź stulecia, która wyrządziła duże szkody. Potrzebna była kolejna rewitalizacja trwająca aż dwa lata. Efekt działań fachowców okazał się zaskakujący. Powstała niemalże w centrum Wrocławia oaza ciszy i kontemplacji. Nie bez powodu tego typu instalacje ogrodowe uznawano na Dalekim Wschodzie za ważny element prowadzący do harmonii wewnętrznej pomagający człowiekowi w osiąganiu wyższych stanów świadomości, a nawet oświecenia. Ogrodnicy tworząc swoje dzieła stosowali zasady feng shui, zwane w Kraju Kwitnącej Wiśni fusui. Stawały się one przestrzenią zapewniającą odpoczynek, ale jednocześnie stymulującą do rozwoju duchowego. Radiacje są tu rzędu 20000 jednostek Bovisa, co w skali intensywności pozytywnego promieniowania to znacząca wielkość. Dla porównania przeciętne miejsce nie wykracza zwykle poza poziom 6500 jednostek w tej skali. (Patrz informacje na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=16bmQzXNV_g&feature=emb_logo  )

Ze względu na niezwykłe energie warto przed spacerem po mieście wyciszyć się w Ogrodzie Japońskim. Pełno w nim miejsc, gdzie można przysiąść na chwilę i zagłębić się w medytację.

Ciekawostką architektoniczną położoną w pobliżu jest potężna Hala Stulecia wzniesiona w latach 1911-13 w stylu ekspresjonistycznym. Ze względu na unikalne rozwiązania konstrukcyjne uznano ją w 2006 r. za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Tuż obok znajduje się również stalowa iglica oraz pergola z fontanną multimedialną.

Ciekawe miejsca są tuż obok nas. Nie poddawaj się pandemii ! Zwiedzaj piękne zakątki Polski indywidualnie i bezpiecznie. Pomoże Ci w tym mój przewodnik:

MAGICZNE WYPRAWY PO POLSCE:

http://leszekmatela.com/magiczne-wyprawy-po-polsce-dolnoslaskie-opolskie-slaskie/