Zielona herbata i polifenole
Dziś coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z wszechstronnych właściwości zdrowotnych zielonej herbaty. Jej niezwykłe działanie odkryli Chińczycy już 5000 lat temu. Coraz więcej wiemy też o dobroczynnym działaniu polifenoli występujących w tym produkcie. Polifenole to organiczny związek chemiczny występujący w roślinach. Posiadają one silne działanie przeciwutleniające i zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób układu krwionośnego i raka. źródłem polifenoli są m.in.: czerwone wino, winogrona, jagody, oliwa z oliwek i przede wszystkim zielona herbata. Badania wskazują, że związki polifenowe posiadają silne właściwości antyutleniające, dzięki temu eliminują skutecznie wolne rodniki, odpowiedzialne za starzenie się organizmu i powstawanie ponad 100 jednostek chorobowych. Przeciwutleniacze wspomagają naturalne mechanizmy obronne człowieka. Polifenole z herbaty znacznie lepiej wymiatają wolne rodniki niż np. witamina E i C. Nic dziwnego, że umieszcza się je obecnie na czele listy najskuteczniejszych antyoksydantów. Naukowcy odkryli też w zielonej herbacie jeden z najsilniejszych przeciwutlenaczy – galusan epigallokatechiny (EGCG), który to hamuje procesy zapalne oraz zwiększa odporność organizmu.
Wiemy, że zielona herbata posiada wiele cennych właściwości:
- wzmacnia układ immunologiczny człowieka,
- dostarcza organizmowi wielu witamin (szczególnie A, B, B2 i C), minerałów i makroelementów,
- zapobiega zwężaniu się naczyń krwionośnych i obniża poziom cholesterolu, chroniąc w ten sposób przed zawałem serca,
- wzmacnia zęby i kości,
- posiada istotne działanie pobudzające i odprężające,
- reguluje procesy trawienne,
- zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory (szczególnie na raka prostaty, piersi, płuc, jelita grubego i innych nowotworów układu pokarmowego).
- chroni pęcherz i prostatę przed stanami zapalnymi,
- wspomaga pracę wątroby.
- reguluje ciśnienie krwi,
Aby zwiększyć działanie korzystnych substancji, zaczęto wytwarzać ekstrakty z zielonej herbaty. Najlepsze są te, które nie zawierają żadnych dodatków chemicznych bądź spożywczych i wytwarzane są z najwyższej jakości surowca. Należy jednak pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dawek. Każda nawet najbardziej pożyteczna substancja nie może zostać przedawkowana. W przypadku picia bardzo dużej ilości zielonej herbaty lub stosowania ekstraktów niektórzy specjaliści zalecają zażywanie dodatkowo kwasu foliowego czy to w formie naturalnej (brokuły, warzywa liściaste, owoce cytrusowe i orzechy) czy syntetycznej. W ten sposób można zapobiegać zmniejszonemu wchłanianiu kwasu foliowego spowodowanego dużą ilością skądinąd niezwykle pożytecznych katechin zawartych w zielonej herbacie. Pijąc zieloną herbatę w okresie jesienno-zimowym zaleca się również dodawanie do niej imbiru, co przeciwdziała ochłodzeniu organizmu.
Informacje o zielonej herbacie z Chin oraz ekstraktach z niej można znaleźć na stronie Prokoremu: http://www.ganoderma.pl/ Oferowany jest ekstrakt z zielonej herbaty zawierający aż 99% polifenoli uzyskany z najwyższej jakości surowca.