O autorze

Leszek Matela

leszek-megalit888

Urodzony 15 kwietnia 1955, publicysta, tłumacz, radiesteta, podróżnik, badacz zjawisk nieznanych i tajemnic historii. Z zawodu germanista. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w latach 1991-96 r. oraz elitarnego Krajowego Klubu Reportażu. Wykładowca w szkołach psychotronicznych z dziedzin: radiestezji, geomancji i nauk granicznych.

Prowadzi też kursy i seminaria z wyżej wymienionych zakresów.

Autor ponad 56-ciu książek poświęconych radiestezji, geomancji, miejscom mocy, zjawiskom nieznanym, parapsychologii i terapiom naturalnym. Większość z nich miała kilkakrotne wznowienia i trafiała na listy bestsellerów w swoich kategoriach.

Leszek Matela prowadził w latach 90-tych sugestopedyczne kursy języka niemieckiego organizowane przez Centrum Edukacyjne „Weles” w Bielsko-Białej. Były to jedne z pierwszych w Polsce kursów sugestopedycznych języków obcych.

Przebywał na stypendium dziennikarskim w Wiedniu (luty-marzec 1991 r.).

Znany jest również z licznych publikacji w czasopismach: „Nieznany świat” [1], „Czwarty Wymiar”, „Trzecie Oko”, „Kurier Poranny”, „Kulisy, „Szaman”, „Nie z tej ziemi”, „Problemy zjawisk nieznanych”, „Sfinks”, „Esotera”[2], „Radiästhesie und Radionik (RGS)”, „Wetter-Boden-Mensch”, „Zeitschrift für Radiästhesie”, „American Dowser”, „Rezgö Vilag”, „Magazin 2000 plus”, „Hagia Chora”[3], „Fortean Times”[4], „Feng Shui Journal”,”Nyt aspekt”, „Yoga and Life”, „Fate” [5] i innych. Bibliografia publikacji prasowych obejmuje kilkaset pozycji.

Występował w audycjach telewizyjnych i radiowych (w Polsce, Anglii i Brazylii) poświęconych miejscom mocy i radiestezji.[6] Brał udział w licznych konferencjach dotyczących radiestezji i geomancji, m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Węgrzech, Kanadzie, na Cyprze i w Brazylii.

Jako ekspert z dziedziny radiestezji został przyjęty w 1983 r. na członka Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa przy Naczelnej Organizacji Technicznej NOT.

W 1990 r. otrzymał przyznany przez Polskie Towarzystwo Psychotroniczne dyplom eksperta radiestezji. Był dziesiątą osobą w Polsce, której ta, największa wówczas organizacja w kraju, przyznała tego typu dyplom. Był referentem na konferencjach Polskiego Towarzystwa Psychotronicznego.

Na międzynarodowym seminarium radiestezyjnym w Larnace (na Cyprze) we wrześniu 1997 r. otrzymał medal ufundowany przez Acociacion Argentina de Radiestesia za swoją działalność z zakresu popularyzacji radiestezji [7].

Na zdjęciu wręczenie medalu w czasie seminarium w Larnace. Od prawej  Guido Bassler (Argentyna), Leszek Matela, Aleksander Dubrov (Rosja)

Został członkiem stowarzyszenia popularyzującego zdrowe życie poprzez radiestezję Der gute Platz (Dobre miejsce), założonego przez słynną radiestetkę austriacką Käthe Bachler.

Współpracował ze znanym zielarzem, zakonnikiem ojcem Grzegorzem Sroką z Rychwałdu (k/Żywca) w badaniach metod energetyzacji ziół.

Prowadził z prof. Jerzym Mazurczakiem z SGGW w Warszawie unikalne badania naukowe dotyczące wpływu kształtów i symboli na organizmy żywe.  Sprawozdania z tych badań zostały opublikowane w Warszawie i w Toruniu w 1987 r. [8]. W swoich książkach „Oddziaływanie kształtów i symboli” oraz „Piramidy i ich wykorzystanie” opisał szczegółowo różne aspekty oddziaływania kształtów i symboli. Wpływ tych ostatnich na otoczenie określał w publikacjach nowym terminem „grafotronika”.

Leszek Matela był promotorem prac dyplomowych poświęconych zastosowaniu radiestezji w budownictwie w Technikum Budowlanym w Białymstoku.

Pamiątkowe zdjęcie z obrony prac dyplomowych poświęconych radiestezji w Technikum Budowlanym w Białymstoku z 1988 r.

Razem ze swoim synem Patrykiem (anglistą, muzykiem i grafikiem komputerowym z zawodu) stworzył książki do medytacji trójwymiarowych symboli ukrytych w obrazach („Trójwymiarowe medytacje” i „Trójwymiarowe talizmany”). Opracował również programy komputerowe do treningu zdolności paranormalnych, obliczeń numerologicznych i feng shui.

W 1993 roku wraz z Lechem Emfazym Stefańskim i Janem Antonim Szymańskim wydał pierwszą w Polsce książkę encyklopedyczną zawierającą kompleks zagadnień z psychotroniki i dziedzin pokrewnych zatytułowaną: „Psychotronika – Mini encyklopedia” (wyd. SIGMA NOT-Warszawa, 1991r.).

Opracował superbłyskawiczną metodę nauki języków obcych opartą na sugestopedii[9], którą stosował w czasie licznych kursów oraz opublikował w postaci kaset do samodzielnego stosowania. Podjął udane próby wprowadzenia ćwiczeń relaksacyjno – koncentrujących opartych na jodze jako element lekcji w szkołach[10].

W listopadzie 1994 r. został odznaczony srebrną oznaką Zasłużony Białostocczyźnie.

Napisał ceniony w środowisku specjalistów i wznawiany wielokrotnie podręcznik radiestezji: „Radiestezja, nauka, praktyka, ochrona przed szkodliwym promieniowaniem. Wyd. KOS” [13].

Spopularyzował w Polsce i rozwinął skalę Bovisa w zakresie pomiarów w miejscach mocy (skala B-S-M od nazwisk Bovis-Simoneton-Matela).

Przeprowadził m.in. pionierskie badania miejsc mocy w Białowieży i na terenie Puszczy Białowieskiej. Dzięki swoim pomiarom radiestezyjnym i artykułom spopularyzował piramidę w Rapie niedaleko Bani Mazurskich i Gołdapi. Podobnie stało się po kompleksowych badaniach kamiennych kręgów w Hörmannsberg niedaleko Schrems (Austria).

Projektował też instalacje megalityczne oparte do świętej geometrii.

Przez czytelników zostały wysoko ocenione jego książki: „ABC wahadła”, „ABC różdżki”, „ABC odpromienników i regeneracji organizmu” napisane jako podręczniki radiestezji. Podobnie też książka „ABC biometrów” stała się jednym z nielicznych w Polsce zestawów biometrów do samodzielnego wykorzystania przez radiestetów.

Jest twórcą wahadła ze znakiem Atlantów oraz sygnetu templariuszy. Spopularyzował w Polsce różdżkę rezonacyjną Lambda-4 (L-4), zwaną też anteną Lechera. Różdżka ta zaliczana jest do przyrządów ułatwiających obiektywizację pomiarów radiestezyjnych.

W 1997 roku opublikował w Wydawnictwie Studio Astropsychologii[14] pierwsze w Polsce kompendium o miejscach mocy i geomancji zatytułowane „GEOMANCJA. Formy feng shui. Pozytywne energie”.

Opracował również podręcznik „ABC feng shui – do zastosowania w prosty sposób” stanowiący przegląd metod feng shui możliwych do najbardziej optymalnego wykorzystania przy urządzaniu mieszkań i domów przez ludzi Zachodu. Z kolei książka „Polskie feng shui” omawia polskie odpowiedniki chińskiego systemu zdrowego życia i aranżacji przestrzeni.

Jest również autorem tłumaczeń i wstępów biograficznych do książek: Hermanna Hesse -„Myśli” Lublin 1996 ISBN: 83-901671-1-5[15] oraz Petera Bichsela -„Człowiek o dobrej pamięci i inne opowiadania w stylu zen”, Katowice 1998 ISBN: 83-86757-41-8. W swoich artykułach popularyzował także twórczość laureata nagrody Nobla: Hermanna Hesse. Zadebiutował w prasie oficjalnej esejem: „Hermann Hesse-Wędrowiec Wschodu” [tygodnik katolicki „Ład” z 23.01.1983]. Przygotowywał też artykuły i tłumaczenia dla pracy podziemnej w stanie wojennym. Debiutował w drugim obiegu przekładem opowiadania opozycyjnego pisarza NRD-owkiego G. Zwerenza pt.: „Kraina szczęśliwych ptaków” opublikowanym w podziemnym piśmie oświatowym „Tu – teraz” (Warszawa, październik, 1982).

Leszek Matela jest także autorem pierwszego w Polsce słownika polsko-niemieckiego i niemiecko-polskiego z dziedziny parapsychologii, ezoteryki, paramedycyny i radiestezji (ISBN 83-86757-16-7).

Poprzez swoje publikacje wprowadził do języka polskiego oraz spopularyzował na początku lat 80-tych nowy termin: „miejsce mocy”[16] oraz linie mocy. Popularyzował również „gimnastykę runiczną”, ćwiczenia energetyzujące wykorzystujące naśladowanie za pomocą układów ciała form run w połączeniu z odpowiednimi technikami oddechowymi [17]. W swoich trzech książkach o runach postulował wykorzystanie znaków runicznych jako energetyzatorów.

W książce „Kod druidów i sekrety Celtów” przedstawił dawne tradycje duchowe i miejsca związane z plemionami celtyckimi.

Książkę „Pieczęć Wirakoczy i tajemnice Inków” poświęcił niezwykłym tradycjom Ameryki Południowej. Z kolei „Chińska sztuka zdrowego życia” obejmuje krąg kulturowy dawnego Państwa środka.

W pracy „Sekrety wewnętrznej przemiany…” skoncentrował się na praktycznych aspektach alchemii, natomiast w „Wodzie i je leczniczej sile” na metodach energetyzacji wody.

Pracował nad praktycznymi metodami oddziaływania dźwięku i mudr („Moc dźwięku” i „Moc Twoich dłoni”.

W książce wydanej pod pseudonimem Merlin w Wyd. KOS w 2006 r. pt.:”Kod Sauniere’a” autor przedstawił dzieje ks. Berenger’a Sauniere (realnej postaci z bestsellera Dana Browna „Kod Leonarda da Vinci”) oraz tajemnice związane ze Świętym Graalem i Rennes-le-Chateau.

W książce „Tajemniczy krąg PSI” opisał różnego rodzaju urządzenia psychotroniczne i paramedyczne, natomiast w „Czakramach a zdrowiu” przybliżył czytelnikom praktyczne metody pobudzania ośrodków energetycznych w ciele człowieka.

Odbył podróże do wielu miejsc mocy na wszystkich kontynentach (za wyjątkiem Australii). Opisuje je w licznych artykułach i książkach począwszy o 1985 r.

Uchodzi za jednego z pionierów badań miejsc mocy na świecie. Opracował własną systematykę badań tego typu miejsc, którą przedstawił m.in. w książkach „Geomancja”, „Tajemnice wiedzy atlantydzkiej”, „Jak korzystać z energii miejsc mocy” czy „Sekrety katedr i miejsc mocy” i „Magiczne wyprawy po Polsce”.

Badał i popularyzował poprzez liczne publikacje czakram wawelski  oraz kamienne kręgi i sztukę megalityczną („Potęga kamieni”. Przedstawiał duchowość mistyczną i klasztorną („Tajemnice świętego Graala, templariuszy i mistyków”).

Stworzył również kompendium prezentujące różnego rodzaju pozytywne oddziaływania natury służące zdrowiu i harmonii wewnętrznej – „Naturalne energie dla zdrowia” Wyd. KOS.

Z kolei jego wydana przez Wyd. KOS książka „Magiczne wyprawy po Polsce – dolnośląskie, opolskie, śląskie” to przewodnik po najważniejszych miejscach mocy w Polsce południowej. Opisuje ona zarówno znane miejsca mocy, jak i te całkiem nieznane. Autor apeluje, aby zejść z utartych szlaków i popróbować zwiedzania alternatywnego, które określa propagowanym przez niego terminem „turystyki holistycznej”. Warto szukać alternatywnych form spędzania wolnego czasu, w sposób nieszablonowy planować trasy urlopów oraz wypadów weekendowych. Chodzi o zwiedzanie całościowe, w którym nie będziemy skoncentrowani wyłącznie na substancji architektonicznej i krajobrazach, ale też uwzględnimy nasze wrażenia, emocje, doświadczenia wewnętrzne i wszystko to, co napływa do sfery podświadomej człowieka, kształtuje jego intuicję oraz warstwę duchową. Przebywanie w miejscach mocy wiąże się z odczuwaniem i doświadczaniem. Dzięki temu staje się możliwy bezpośredni odbiór wiedzy zakodowanej w otaczającej nas Przyrodzie.

„Słowiańskie korzenie – odkryj tradycje przodków” (Wyd. KOS) stanowią podsumowanie i rozwinięcie wcześniejszych prac autora dotyczących duchowości i tradycji Słowian zamieszkujących obszar Polski. Książka przedstawia ich życie codzienne, idee duchowe, święta i ceremonie, zdrową dietę oraz niezwykłą wiedzę dotyczącą wykorzystania energii przyrody i jej mocy leczniczych.  Poznamy z niej m.in. sposoby życia w harmonii z naturą, metody podładowania się biopolem drzew czy poprawienia klimatu promieniowań w domach (słowiańskie feng shui). Dowiemy się też, gdzie znajdują się miejsca mocy naszych przodków i jak je zbadać i rozpoznać. Wspólnie ruszymy też tropem symboli zakodowanych w kamiennej figurze Światowida ze Zbrucza.

Leszek Matela jest autorem vloga (RADIUS – Discover New Horizons), w którym prezentowane są filmy dotyczące:

– Podróży do miejsc mocy

– Radiestezji

– Dawnych kultur

– Powrotu do Natury

– Niekonwencjonalnych inspiracji

Vlog radius


Zobacz pełną bibliografię publikacji Leszka Mateli.


Przypisy

Przypisy:

  1. „Tajemnice Wiedzy Atlantydzkiej” L. Matela, Białystok 2000, ISBN 83-86-737-91-3 (ss. 147, 167, 170, 172, 173, 176, 241)
  2. „Nieznany Świat” 1/2011 ss.40-46 Sekretne kody Miasta Bogów. Korespondencja własna z Kambodży
  3. „Nieznany Świat” 10/2009 „Zagadka świętych linii”
  4. Internetowy Bank Danych – Matela Leszek. W: Nieznany Świat [on-line]. [dostęp 2011-04-10].
  5. Matela L., Kraft in Krakau, Esotera,12/1987
  6. Matela L., Orthodoxe Orte der Kraft, Esotera, 6/1988
  7. Matela L., Auf den Spuren der alten Geomantie, Radiästhesie (RGS), 1/1998
  8. Matela L., Runes for Health, American Dowser, Winter 2000
  9. Matela L., Geheimnisse der Kraftorte Wiens und des Waldviertels, Magazin 2000 plus, Nr 233
  10. http://www.geomantie.net/authors/1029/view.html
  11. Matela L. , Matela P., Natural Icon, Fortean Times, FT 106, January, 1998
  12. (usunięto)
  13. (usunięto)
  14. Matela L., Mazurczak J., Wpływ wybranych znaków symbolicznych i geometrycznych na rozwój struktur biologicznych, Materiały IV Krajowej Konferencji Radiestezyjnej, Toruń 1987 oraz Matela L., Mazurczak J., Zmiany emisji fotonowej roślin pod wpływem oddziaływań grafo- i geometronicznych, Materiały na IV Ogólnopolską Konferencję Polskiego Towarzystwa Psychotronicznego, Warszawa 1987
  15. SIGMA NOT, Warszawa 1993, ISBN 83-85001-90-5
  16. „RADIESTEZJA nauka, praktyka, ochrona przed szkodliwym promieniowaniem”,L.Matela Wyd.KOS 1996 ISBN 83-86757-40-X, oraz:Nieznany Świat 5/1997 s.54
  17. KATALOG KSIĄŻEK – wg autorów – Matela Leszek. W: Wydawnictwo Studio Astropsychologii. [on-line]. [dostęp 2011-04-10].
  18. Białystok: 1997, ISBN 83-86737-25-5
  19. Lublin 1996, ISBN 83-90167-11-5
  20. Myśli – Książka. W: Wirtualna Polska > Książki [on-line]. [dostęp 2011-04-09].
  21. Katowice 1998,ISBN 83-86757-41-8
  22. Człowiek o dobrej pamięci i inne opowiadania w stylu zen. W: Katalog Biblioteki Narodowej [on-line]. [dostęp 2011-04-09].
  23. Katowice, 1998, ISBN 83-86757-16-7F

W niniejszym biogramie wykorzystano m.in. hasło w Wikipedii dotyczące autora oraz Wydawnictwa Studio Astropsychologii